Obezite Nedir?

Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Bu durum, kişinin sağlığı üzerinde ciddi etkileri olan birçok kronik hastalık riskini artırabilir.

Obezite, yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivitenin azalması, hormonal faktörler ve genetik nedenler gibi birçok etken tarafından tetiklenebilir.

Obezite tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri, diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle mümkündür. Bütün bu yöntemler denenildikten sonra eğer hasta hala kilo veremiyorsa, mide balonu uygulaması ile hastanın kilo vermesi sağlanabilir.

Mide balonu işlemi sonrasında hastanın kilo kaybı genel tıbbi durumu, önceden sahip olduğu kilosu ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak, tipik bir değer vermek gerekirse, mide balonu takılan kişilerin ortalama olarak 10-25 kilogram arasında zayıfladığını söyleyebiliriz. Oranlarla ifade edecek olursak, mide balonu takan kişilerin yaklaşık altı ile yedi aylık bir süre içinde vücut ağırlıklarının %15 ila %20'sini kaybetmeleri hedeflenmektedir.