İntragastrik Balon Nedir?

Mide balonu uygulaması ameliyatsız zayıflamaya yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu, belirlenen mide ameliyatı kriterleri içinde olmayan, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca obezite cerrahisi öncesinde aşırı obez olup cerrahi riski yüksek hastalarda bu riskin azaltılması için kilo kaybını sağlamak amacı ile de uygulanabilir.

İntragastrik Balon Uygulaması

Mide balonu mideye endoskop adı verilen bir kamera yardımıyla yerleştirilir. İşlem 6-8 saatlik açlık ve susuzluk sonrası endoskopi ünitesinde yapılır. Anestezi ekibi tarafından uygulanan Sedasyon anestezi (sedo-analjezi) ile hasta uyutulur. Yani hastada uyku hali vardır ama tamamen bilinci kapalı değildir. Ağrı ve farkındalık yoktur. Böylece hasta herhangi bir ağrı hissetmez ve bir şey hatırlamaz.
Balon yerleştirmeden önce endoskopi yapılırak yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı kontrol edilir. İşleme engel bir durum yoksa mide balonu, mide içine gönderilir. Endoskop ile gözlenerek mide balonu metilen mavisi adı verilen bir boya maddesi eklenmiş serum fizyolojik (450-600 cc) ile şişirilerek mide içinde bırakılır. Bu sıvının vücuda hiçbir zararı yoktur. Toplamda 15-20 dakika süren işlem sonrası hasta uyandırılır. Dinlenme odasına alınır. İki saat sonra hasta taburcu edilebilir.
(İlk birkaç gün bulantı ve kusma gözlemlenebilmektedir. Bunu minimal seviyeye düşürmek için bulantı ilaçları verilmektedir.)

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Gastrik balon maksimum 1 yıl süreyle mide de bırakılabilir ama genellikle 6 ayda çıkarılır. Bu süreçte kilo kaybının istenilen miktarda olabilmesi için diyetisyen desteği çok önemlidir. (Hastalarımızın hemen hemen hepsi istedikleri kilo kaybına erişebilmektedir.) Diyet ve egzersiz programlarına uyum ile kilo kaybı 30-40 kiloya kadar varabilir. (Bu altı ay sürede hasta yeme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirme konusunda istekli ve kararlı olmalıdır.)
6 aylık sürenin sonunda balon yine endoskopik yöntemle (sedasyon anestezi) altında çıkarılır. Öncesinde balon etrafına yapışan gıda artıklarını temizlemek için 3 gün süreyle sıvı diyetine başlanır. İşlem günü endoskopi ile mideye gönderilen bir aparatla balonun içindeki sıvı boşaltılır, sonra özel bir tutucuyla balon yakalanarak mide dışına alınır. İşlem 15-20 dakika kadar sürer. Bitiminden 1-2 saat sonra hasta normal yaşantısına dönebilir.